Završnicu projekta “Možemo bez plastike” obilježili smo nezaboravnim studijskim putovanjem kroz čarobni lošinjski arhipelag, gdje smo se pridružili našim partnerima iz Instituta plavi svijet u njihovoj tradicionalnoj akciji “More zna, otok pamti”. Impresivan broj od 224 sudionika, uključujući 106 ronilaca iz 15 klubova iz Hrvatske, BiH, Slovenije i Njemačke, uspjeli su ukloniti čak 3.260 kg otpada s morskog dna Malog Lošinja, Nerezina, Suska i Srebrne uvale na Čikatu.
Između skupljanja otpada i osvježavajućeg druženja s ostalim volonterima, imali smo privilegiju zaviriti u svijet znanstvenika koji svoj život posvećuju velikim morskim kralježnjacima. U oporavilištu za kornjače sreli smo se oči u oči s bićima koja nas gledaju mudrim, drevnim pogledom – nijemi svjedoci naše brige, ali i naše nebrige za more.
U trenutku kada smo promatrali kornjače čija tijela nose ožiljke ljudskog djelovanja, sva predavanja, radionice i kampanje našeg projekta dobile su novi, dublji smisao. Svaka plastična vrećica koju smo spriječili da dođe do mora možda je spasila jednu od ovih veličanstvenih životinja od patnje.
Iako projekt “Možemo bez plastike” završava, ono što smo naučili i doživjeli na lošinjskom arhipelagu ostavilo je neizbrisiv trag u našim srcima. Velika hvala Blue World Institute na gostoprimstvu i prilici da iz prve ruke doživimo njihov izvanredan rad na zaštiti morskih velikana našeg Jadrana.
Priča se nastavlja – a more pamti svaki naš korak.
Studijsko putovanje organizirano je u sklopu projekta “Možemo i bez plastike” kojeg provode udruga Tatavaka i Blue World Institute iz Velog Lošinja uz financijsku podršku Ministarstva regionalnog razvoja i fondova Europske unije.



